Штучний інтелект як інструмент професіоналізації публічної служби

Повернутися
22.03 2024

Під такою назвою 22 березня 2024 року відбувся експертний діалог про використання штучного інтелекту для розвитку публічної служби – науково-практична конференція за міжнародною участю. Ініціаторами й організаторами заходу стали Вища школа, Національне агентство України з питань державної служби та Державний університет «Житомирська політехніка».

«Сьогоднішня конференція – унікальна можливість разом обговорити актуальні для нас виклики безпечного використання штучного інтелекту в інтересах суспільства, – зазначила Юлія Лихач, директорка Вищої школи, модератор конференції. – Застосування алгоритмів штучного інтелекту – це оптимізація управлінських процесів і нова якість публічних послуг. Це вагома аналітична підтримка для стратегічного планування та прогнозування, допомога в реагуванні на стратегічні виклики, що постали перед Україною. У роботі конференції беруть участь представники органів державної влади, місцевого самоврядування, експертного середовища, представники з європейських країн, наші міжнародні партнери, професійний досвід яких є надзвичайно цінним і, переконана, сприятиме цікавій дискусії та плідним результатам».

Відкриваючи захід Голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина, акцентувала, що для НАДС є важливим фокус комунікації з науково-експертною та освітянською спільнотою. Адже це можливість комплексно вирішувати виклики у системі розвитку публічного управління, координувати дії учасників і мотивувати їх досягати поставлених цілей. «Україна посіла 60 місце зі 193 країн світу за готовністю використовувати штучний інтелект у публічному секторі, – зазначила Наталія Алюшина. – На початку 2024 року Європейський парламент схвалив документ щодо правил регулювання штучного інтелекту на тлі проблем конфіденційності та безпекових ризиків. Державна служба, державне управління потребує застосування алгоритмів штучного інтелекту для оптимізації управлінських процесів, забезпечення надання нових послуг громадянам. Тому важливо об’єднати зусилля, навчитися реагувати на виклики, пов’язані з використанням штучного інтелекту у професіоналізації публічної служби із дотриманням етичної складової».

«Для нас надважлива подія, стати майданчиком для наукової дискусії такого рівня, – наголосив ректор Державного університету «Житомирська політехніка» Віктор Євдокимов. – Багато років наш заклад здійснює освітню та наукову підготовку й підвищення кваліфікації за напрямом «Публічне управління». Тематика використання ШІ у публічному управлінні є дуже важливою у цьому контексті. Для нас, як для політехнічного ВНЗ, використання штучного інтелекту, його вплив на проведення наукових досліджень і вплив на освітній процес є дуже актуальними».

Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, у вступному слові акцентувала на питанні забезпечення гендерної рівності у використанні штучного інтелекту. «Гендерна рівність у штучному інтелекті це не лише етичний вимір, а і ключовий чинник інклюзивного та справедливого майбутнього. Сьогодні перед розробниками стоїть завдання, як розробити алгоритми та моделі ШІ, які б не лише ефективно виконували функції, але і не збільшували наявну в суспільстві гендерну нерівність, – зазначила вона. – Ми працюємо над розширення сфер забезпечення рівних прав та можливостей у сфері цифровізації та штучного інтелекту й пропонуємо застосування цього принципу як у роботі органів державної влади, так і у реалізації навчальних програм».

Учасників заходу також привітали Анатолій Мельниченко, проректор Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Олег Новомлинець, ректор Національного університету «Чернігівська політехніка», Андрій Стойко, голова галузевої експертної ради Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти з галузі знань “Публічне управління та адміністрування”, Наталія Шамрай, директор Центру надання адміністративних послуг Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Міка Аалтола, директор Фінського інституту міжнародних відносин, Марія Плаксенко, керівниця команди «Людиноцентричні результати політик» проєкту SURGe, Джулія Бруссард, заступниця Представниці ООН Жінки в Україні.

Роботу конференції продовжили виступи професійних експертів Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП, РНБО, Українського центру економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова, Інституту проблем штучного інтелекту МОН та НАН України, ДСНС України, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, представники міжнародної спільноти Фінського інституту публічного управління HAUS, Світового Банку, Міжнародної асоціації «InterRegioNovation», Цифрового урядування (Digital Governance Team) проєкту SURGe тощо.

Загалом у науково-практичній конференції взяли участь майже 2 тисячі осіб, що свідчить про велику зацікавленість обраної теми та актуальність застосування ШІ в управлінні та публічній службі.
За результатами конференції буде видано збірку тематичних постерів, які використовуватимуться Вищою школою у підвищенні кваліфікації публічних службовців і при розробці та реалізації навчальних програм. Проведення заходів такого рівня, на думку організаторів, безперечно, сприятиме обміну досвідом, налагодженню партнерських зв’язків та стимулюванню інновацій у сфері професіоналізації публічної служби.

новини\анонси