Розширення можливостей для навчання та підвищення кваліфікації старост обговорили під час робочої зустрічі представники Вищої школи, НАДС, Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, а також ГО «ДЕСПРО», ГО «Всеукраїнське об’єднання старост» та Проекту «PROSTO: Підтримка доступних послуг в Україні».
Інститут старост в Україні є відносно новим, адже його було запроваджено лише у 2015 році. За цей час він зазнав значних змін, а його роль у місцевому самоврядуванні зросла. Одним із викликів є недостатня підготовка — багато старост не мають необхідної кваліфікації та досвіду роботи на посаді. Тому організація навчання близько 7,7 тисяч старост, які представляють інтереси мешканців старостинських округів на рівні керівництва громад, для підвищення їхнього професійного рівня є актуальним питанням, яке й обговорили учасники зустрічі.
На початку 2024 року у Вищій школі за підтримки програми «U-LEAD з Європою» та Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад було започатковано освітній проект «Школа підготовки старост». За цією програмою 370 старост із 242 громад з 23 областей України уже пройшли навчання.
Також, у рамках проєкту «Школа підготовки старост» було організовано та проведено навчання 23 тренерів (викладачів) за програмою «Сучасні інструменти професійного розвитку публічних службовців». Впродовж реалізації освітнього проекту було розроблено посібник для тренерів «Розвиток тренерських навичок викладачів, які проводять професійне навчання», та підготовлено 6 короткострокових практико орієнтованих програм підвищення кваліфікації старост.
Також у 2024 році згідно з планами-графіками 18 регіональних центрів підвищення кваліфікації передбачено навчання старост за 13 програмами підвищення кваліфікації. НАДС за останні два роки погодило 7 програм підвищення кваліфікації старост, розроблених регіональними центрами.
Додамо, що за результатами Всеукраїнського дослідження потреб у професійному навчанні посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад, проведеного НАДС наприкінці 2023 року, для старост найбільш затребуваними є додаткові знання, уміння та навички для виконання ними певних повноважень. Зокрема, надання адміністративних послуг або виконання окремих завдань адміністратора ЦНАП (86,7% опитаних старост), вчинення нотаріальних дій (83,4%), утворення та діяльності органів самоорганізації населення (74,2%), підготовка проєктів рішень місцевої ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території старостинського округу (74,0%).