Українська мова в публічному управлінні: інструменти для втілення

Повернутися
26.10 2023

26 жовтня у Вищій школі до Дня української писемності та мови відбувся круглий стіл «Українська мова в публічному управлінні: інструменти для втілення».

«Це свято знакове для нашої країни, – зазначила у вітальному слові директорка Вищої школи Юлія Лихач, – адже мова – ментальний код будь-якого народу, осердя будь-якої національної культури. А культура мовлення є одним із найважливіших показників цивілізованості суспільства. Досконале володіння культурою мовлення є важливим компонентом підготовки публічних службовців. А високий рівень мовної культури публічних службовців є чинником подальшого розвитку суспільства в цілому».

У рамках круглого столу відбулася презентація Центру підвищення професійних компетентностей з державної мови Вищої школи, який здійснює свою діяльність за напрямом підвищення рівня володіння державною мовою держслужбовцями та посадовими особами місцевого самоврядування.

За словами завідувачки Центру Вікторії Верзун, із 2017 року понад 30 тисяч осіб підвищили рівень володіння державною мовою. У Вищій школі розроблено 18 загальних короткострокових програм. 13 з них були реалізовані у 2023 році. Це, зокрема, практичний курс української мови, практикум української мови, мовностильові особливості професійного мовлення публічних службовців, ділова українська мова в публічному управлінні, мовна маніпуляція та інші.

Про зміст та особливості програм розповіли викладачі Центру Інна Плотницька, Оксана Соколова та Тетяна Бондаренко.

Також було презентовано два нових посібники «Складання службових листів у сфері управління» та «Організаційно-розпорядчі документи», авторками яких є викладачі Центру підвищення професійних компетентностей з державної мови Вищої школи.

Посібник «Складання службових листів у сфері управління» зорієнтований на формування знань зі службового листування та використання їх на практиці в публічному управлінні. У розробці розглянуто специфіку ділового листування, визначено основні вимоги до створення та оформлення ділового листа, проаналізовано використання типових мовних зворотів і кліше. А також подано комунікативні стратегії електронного ділового листування.

У навчальному посібнику «Організаційно-розпорядчі документи» розглядаються особливості писемного ділового мовлення, реквізити та правила оформлення документів. Наводяться приклади текстів ділових паперів для редагування.

Розраховані посібники на слухачів, державних службовців, ділових осіб – усіх, хто цікавиться правилами оформлення ділових паперів і бажає підвищити рівень мовної культури. Згодом посібники будуть викладені на офіційному сайті Вищої школи у вільному доступі.

З вересня 2023 року Вища школа публічного управління була визначена уповноваженою установою, де посадовці з усієї України мають змогу складати іспит на визначення рівня володіння державною мовою. Керівник Центру оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби, який є майданчиком для проведення іспиту, Ігор Хребтій розповів про діяльність Центру та особливості здійснення екзаменування.

До слова, цього року Вища школа підписала Меморандум про партнерство та співпрацю з Національною комісією зі стандартів державної мови, який передбачає, окрім іншого, й розроблення та впровадження спільних програм, навчально-методичного забезпечення, сучасних освітніх технологій для підвищення кваліфікації публічних службовців з підвищення рівня володіння державною мовою.

Діяльність публічного службовця вимагає не тільки професійної компетентності, а й практичних навичок усного і писемного спілкування, широкої мовної практики, вміння точно виражати поняття і категорії у різних сферах управління на усіх рівнях. Вища школа публічного управління у реалізації програм професійного навчання публічних службовців відкрита до нових ідей, технологій та інновацій. І працює над тим, щоб максимально забезпечити якість та практико орієнтованість цих освітніх програм.

новини\анонси