21 вересня 2023 року стартував перший в Україні Форум з доброчесності для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.Захід відбувся в рамках Рішельє-форуму публічної служби.
Під час Форуму спікери та учасники обговорили міжнародні та вітчизняні тенденції доброчесності на публічній службі, пріоритети та виклики. Подискутували про те, яким чином можна просувати доброчесність через відповідальне лідерство.
Про досвід Вищої школи у формуванні культури доброчесності шляхом навчання публічних службовців поділилася у своєму виступі директорка закладу Юлія Лихач.
«Однією із важливих складових Стратегії розвитку Вищої школи є саме доброчесність, – наголосила директорка, – тому цей елемент є системним для усіх навчальних програм. Програми підвищення кваліфікації з питань доброчесності ми розробляємо з міжнародними партнерами та у співпраці з НАБУ, НАЗК, іншими правоохоронними органами, і орієнтуємо на практичні запити конкретної цільової аудиторії».
Зазначимо, що Вища школа є єдиним закладом освіти, який навчає уповноважених осіб з питань запобігання та виявлення корупції. У 2023 році заплановано підвищення кваліфікації 340 таких фахівців.
Уже з жовтня для державних службовців категорії «А» розпочнеться освітній курс про роль керівника у побудові доброчесного середовища організації, визначений Антикорупційною програмою та розроблений Вищою школою спільно з НАЗК.
Також Вищою школою у співпраці з НАЗК та проєктом ВзаємоДія реалізуються такі програми підвищення кваліфікації:
– «Запобігання корупції та забезпечення доброчесності;
– «Організація роботи з декларування у державному органі»;
– «Роль керівника у побудові доброчесного середовища організації» для державних службовців категорії «А»;
– «Впровадження професійного стандарту антикорупційної роботи в діяльність органів влади та органів місцевого самоврядування»;
– «Ключові функції професійного стандарту «Уповноважений з антикорупційної діяльності»».
Окремими модулями питання доброчесності вивчають у програмах:
– «Засади функціонування державної служби для новопризначених державних службовців»;
– «Актуальні питання проходження державної служби для вперше призначених на посади державної служби категорії «Б»»;
– «Державне управління в умовах кризових ситуацій»;
– «Муніципальна майстерня»;
– «Школа підготовки стратегів»;
– «Актуальні питання діяльності органів місцевого самоврядування».
«Для нас є важливим також і професійне зростання тренерів, підвищення їхньої тренерської майстерності, – зазначила Юлія Лихач, – то ж у співпраці з програмою MATRA «Належне врядування та доброчесність у публічному секторі в Україні», що реалізується за підтримки МЗС Королівства Нідерландів та Гаазькою академією місцевого самоврядування, ми підготували 20 тренерів з питань сприяння доброчесності на державній службі. Також оновили онлайн курс «Доброчесність державного службовця під час виконання службових повноважень» та посібник «Сприяння розбудові принципів доброчесності та належного врядування. Роздуми та найкращі практики для державних установ”.
Питання доброчесності охоплює усі сфери суспільних відносин, то ж досвід наших міжнародних колег – партнерів, проєктів, шкіл державного управління, є дуже важливим. Сподіваємося, що наша співпраця у поширення цінностей публічної доброчесності буде і надалі плідною, а її результатом стануть нові навчальні програми, онлайн курси та освітні фільми», – резюмувала директорка Вищої школи.