Трансформація жіночого лідерства в умовах війни: нові виклики та перспективи

Повернутися
22.09 2023

Роль жіночого лідерства, внесок органів публічної влади у перемогу та вирішальне місце жінок у цьому процесі – саме ці теми стали основою проведення семінару «Трансформація жіночого лідерства в умовах війни: нові виклики та перспективи» 22 вересня 2023 року у рамках триденного Рішельє-форуму.

Понад 200 представників із 60 центральних та регіональних органів влади та місцевого самоврядування, науковців, представників міжнародних проєктів та організацій, українських та міжнародних експертів долучилися до семінару, що мав на меті представити успішні приклади активностей жінок у різних сферах і стати платформою для пошуку шляхів об’єднання лідерок задля розвитку стійкості та відновлення України.

Основними напрямами для обговорення було визначено:
– Відповідальне жіноче лідерство. Історії незламності та перемог.
– Менторство як інструмент формування жіночого лідерства в публічному управлінні.
– Успішні освітні кейси з професійного навчання публічних службовців щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.

Мотивуючими стали виступи спікерок Уляни Токарєвої, заступниці Міністра соціальної політики України, Катерини Левченко, Урядової уповноваженої з питань гендерної політики, Катрійн Коппенс, Виконавчої директорки Фонду доктора Деніса Муквеге, Наталії Шамрай, Голови Всеукраїнської асоціації центрів надання адміністративних послуг.

“З початком повномасштабної війни в Україні жінки зіткнулися з величезною кількістю нових викликів, однак вони вистояли та стали міцним тилом. Жіноче лідерство стало одним з потужних інструментів виживання для всієї країни. Наш захід покликаний об’єднати лідерок різних напрямів діяльності задля розвитку стійкості та сталого відновлення України”, – зазначила Юлія Лихач, директорка Вищої школи публічного управління.

З початком повномасштабної війни представниці ОМС взяли на себе частково також й військову функцію. Це не лише зовсім нова роль, але й додаткова відповідальність, вміння працювати в стресових та часто важких обставинах, а також прояв лідерських якостей, відваги на місцях.
Про діяльність жінок-лідерок, яких хочеться наслідувати, особливо під час війни, учасники познайомилися під час проведення тематичної панелі. Своїми історіями незламності та перемог поділилися Алла Кадирова, староста с. Рудня Великодимерської громади (Київська область), Яна Літвінова, Голова Старобільської міської громади Луганської області, Людмила Костюк, Голова Кочубеївської громади Херсонської області, Світлана Гарнадко , староста Петрівського старостинського округу Дніпропетровської області, Тетяна Козирська, керівник апарату Херсонської обласної державної адміністрації, Наталія Дзяйло, начальник управління фінансового забезпечення апарату Херсонської ОДА.

Попри військову агресію, обстріли, а іноді й загрозу власному життю, жінки-лідерки у громадах залишаються на місцях: приймають виклики воєнного часу, організовують волонтерські рухи, керують процесами відбудови зруйнованого, допомоги постраждалим та залишаються 24/7 на зв’язку з жителями громади.

Під час форуму заступниця головного редактора ділового видання Mind.ua, авторка книги “Незламні” Вікторія Покатіс презентувала видання – 30 історій українських жінок, які з початком повномасштабного вторгнення росії активно проявили себе і стали на захист своїх громад.
На питаннях менторства як інструменту формування жіночого лідерства в публічному управлінні зупинилися Галина Мещерякова, програмна спеціалістка ООН Жінки, Латіца Томашич Кікерт, стратег, тренер та педагог з адаптивного лідерства, Олена Єна, керівниця програми «Жінки-лідери» Національного Демократичного Інституту, Христина Кіт, очільниця Асоціації жінок-юристок “Юрфем”.

Освітні кейси з професійного навчання публічних службовців у забезпеченні рівних прав і можливостей жінок і чоловіків презентували Юлія Лихач, директорка Вищої школи публічного управління, Наталія Щербак, керівниця Національного тренінгового центру з питань попередження та протидії гендерно зумовленому насильству, Наталя Чермошенцева, експертка проєкту EU4GenderEquality: Служба підтримки реформ, Федір Дунебабін, представник Фонду доктора Деніса Муквеге, Ольга Костенко, Менеджерка Проєкту «HELP, (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни».

Учасники семінару мали можливість подивитися фотовиставку “Прикордонники і прикордонниці: сім’я і війна” – 20 історій про страх, сум, розпач, розлуку, про боротьбу, безмежну любов, вірність і надію, а також виставку-документ «ВІКНА» Національного центру «Український дім» та фотовиставку «Спалах. Українська фотографія сьогодні», на якій було представлено фотографії провідних українських фотографів, створені у дні війни.

Нагадаємо, захід організовано Національним агентством України з питань державної служби спільно з Вищою школою публічного управління, Центром адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу, за підтримки Представництвап ООН Жінки в Україні, Проєкту «ЄС за ґендерну рівність: Служба допомоги реформам», Фонду ООН в галузі народонаселення, Національного Демократичного Інституту.

Відеотрансляцію можна переглянути тут: https://www.youtube.com/watch?v=s0fXSKnb1DU

Посилання на галерею: https://hs.gov.ua/teachers/forum/?preview=true

новини\анонси