Забезпечення прав людини, безбар’єрності, інклюзивності суспільства, недискримінації та гендерної рівності є визначальним у діяльності Вищої школи публічного управління.
Розбудова України як європейської держави передбачає формування нового світогляду і демократичних цінностей, що базуються на верховенстві права і правах людини, забезпеченні рівних можливостей для самореалізації незалежно від статі, віку чи національності. А в умовах війни це ще й важливий чинник збереження професійного ядра та управлінського потенціалу державної служби.
Одним із пріоритетів, визначених Стратегією Вищої школи, є розвиток компетентностей у сфері прав людини, недискримінації та гендерної рівності.
Ним передбачено такі напрями діяльності:
- Розробка програм та організація навчань з питань міжкультурного порозуміння, прав людини й демократичного громадянства для державних службовців категорії “Б” та “В”.
- Розробка навчального курсу та організація навчань з питань захисту прав людини в умовах збройного конфлікту в Україні для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.
- Забезпечення функціонування Школи гендерного мейнстримінгу (для уповноважених осіб (координаторів) та працівників відповідальних структурних підрозділів з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків).
- Включення питань забезпечення прав людини, безбар’єрності, інклюзивності суспільства, недискримінації та гендерної рівності до загальних професійних (сертифікатних) програм підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.
- Розробка та актуалізація загальних професійних (сертифікатних) та короткострокових програм підвищення кваліфікації для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування з актуальних питань реалізації державної гендерної політики.
- Формування і розвиток формальних і неформальних мереж, організацій викладачів/викладачок з професійного навчання публічних службовців у галузі прав людини, безбар’єрності, соціальної інклюзії, гендерної рівності та недискримінації на національному та регіональному рівнях.
З цією метою Вища школа активно співпрацює з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою, Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики, Державною службою України з питань праці, Координаційним центром безоплатної правової допомоги, Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» тощо.
Зазначимо, що Центром розвитку компетентностей у сфері прав людини, недискримінації та гендерної рівності, який діє у складі Вищої школи, у 2023 році реалізовано 15 програм підвищення кваліфікації; 2827 слухачів пройшли навчання з такої тематики:
– забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків (гендерної рівності);
– дотримання прав людини та протидії дискримінації;
– забезпечення прав та інтересів осіб з інвалідністю;
– соціального захисту населення;
– детінізації доходів у сфері зайнятості населення;
– запобігання та протидії людьми.
У співпраці з міжнародними партнерами здійснюється розробка та реалізація програм, спрямованих на підвищення рівня професійних знань у сфері дотримання прав людини:
- За підтримки Проєкту Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України в тому числі під час війни» у листопаді 2023 року розпочато реалізацію навчального курсу з внутрішнього переміщення. Тематика курсу є надзвичайно важливою у контексті захисту прав людини, адже повномасштабне вторгнення призвело до переміщення мільйонів людей у нашій державі й забезпечення їх прав є важливим завданням.
У навчанні беруть участь 43 публічних службовці, які безпосередньо працюють з внутрішньо переміщеними особами. https://bit.ly/47R9CUC
- За підтримки та сприяння USAID/UK Aid проєкт «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» і Міжнародної благодійної організації «Фонд Східна Європа» розроблено програму підвищення кваліфікації «Доступ до публічної інформації для державних службовців». Навчання за програмою пройшли 497 осіб.
- За підтримки Фонду Ганса Зайделя в Україні розроблено програму «Права людини в ЄС», яка спрямована на підвищення професійної компетентності щодо розуміння системного підходу до захисту прав людини у Європейському Союзі Навчання за програмою пройшли 42 особи.
https://bit.ly/3uPRYBX
- За підтримки програми розвитку ООН, проєкт «Права людини для України» розроблено програму підготовки тренерів «Використання тренінгових технологій під час організації навчання з питань забезпечення права на доступ до публічної інформації в органах державної влади та органах місцевого самоврядування» та підготовлено 24 тренери. Програма реалізовувалась у рамках проведення Літньої школи тренерської майстерності – освітнього проєкту, спрямованого на впровадження сучасних тренінгових технологій та освітніх інновацій у сфері професійного навчання. https://bit.ly/46Y4FrI
- У рамках Меморандуму про співпрацю Вищою школою та Фондом ООН у галузі народонаселення утворено Національний тренінговий центр з питань попередження та протидії гендерно зумовленому насильству.
Напрями діяльності:
– вивчення та узагальнення навчальних потреб органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
– розробка навчальних програм та організація навчання;
– підготовка навчальних посібників, онлайн-курсів, методичних рекомендацій;
– формування та розвиток національного пулу тренерів;
– організація інформаційних кампаній на національному рівні щодо підвищення кваліфікації з питань попередження та протидії гендерно зумовленому насильству.
Протягом 2023 року Національним тренінговим центром з питань попередження та протидії гендерно зумовленому насильству реалізовано 9 тренінгів та програм підвищення кваліфікації; навчання пройшли 324 особи.