Права людини – пріоритет сучасної держави

Повернутися
11.12 2023

Забезпечення прав людини, безбар’єрності, інклюзивності суспільства, недискримінації та гендерної рівності є визначальним у діяльності Вищої школи публічного управління.

Розбудова України як європейської держави передбачає формування нового світогляду і демократичних цінностей, що базуються на верховенстві права і правах людини, забезпеченні рівних можливостей для самореалізації незалежно від статі, віку чи національності. А в умовах війни це ще й важливий чинник збереження професійного ядра та управлінського потенціалу державної служби.

Одним із пріоритетів, визначених Стратегією Вищої школи, є розвиток компетентностей у сфері прав людини, недискримінації та гендерної рівності.
Ним передбачено такі напрями діяльності:

  1. Розробка програм та організація навчань з питань міжкультурного порозуміння, прав людини й демократичного громадянства для державних службовців категорії “Б” та “В”.
  2. Розробка навчального курсу та організація навчань з питань захисту прав людини в умовах збройного конфлікту в Україні для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.
  3. Забезпечення функціонування Школи гендерного мейнстримінгу (для уповноважених осіб (координаторів) та працівників відповідальних структурних підрозділів з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків).
  4. Включення питань забезпечення прав людини, безбар’єрності, інклюзивності суспільства, недискримінації та гендерної рівності до загальних професійних (сертифікатних) програм підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.
  5. Розробка та актуалізація загальних професійних (сертифікатних) та короткострокових програм підвищення кваліфікації для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування з актуальних питань реалізації державної гендерної політики.
  6. Формування і розвиток формальних і неформальних мереж, організацій викладачів/викладачок з професійного навчання публічних службовців у галузі прав людини, безбар’єрності, соціальної інклюзії, гендерної рівності та недискримінації на національному та регіональному рівнях.

З цією метою Вища школа активно співпрацює з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою, Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики, Державною службою України з питань праці, Координаційним центром безоплатної правової допомоги, Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» тощо.


Зазначимо, що Центром розвитку компетентностей у сфері прав людини, недискримінації та гендерної рівності, який діє у складі Вищої школи, у 2023 році реалізовано 15 програм підвищення кваліфікації; 2827 слухачів пройшли навчання з такої тематики:
– забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків (гендерної рівності);
– дотримання прав людини та протидії дискримінації;
– забезпечення прав та інтересів осіб з інвалідністю;
– соціального захисту населення;
– детінізації доходів у сфері зайнятості населення;
– запобігання та протидії людьми.

У співпраці з міжнародними партнерами здійснюється розробка та реалізація програм, спрямованих на підвищення рівня професійних знань у сфері дотримання прав людини:

  1. За підтримки Проєкту Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України в тому числі під час війни» у листопаді 2023 року розпочато реалізацію навчального курсу з внутрішнього переміщення. Тематика курсу є надзвичайно важливою у контексті захисту прав людини, адже повномасштабне вторгнення призвело до переміщення мільйонів людей у нашій державі й забезпечення їх прав є важливим завданням.
    У навчанні беруть участь 43 публічних службовці, які безпосередньо працюють з внутрішньо переміщеними особами. https://bit.ly/47R9CUC
  2. За підтримки та сприяння USAID/UK Aid проєкт «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» і Міжнародної благодійної організації «Фонд Східна Європа» розроблено програму підвищення кваліфікації «Доступ до публічної інформації для державних службовців». Навчання за програмою пройшли 497 осіб.
  3. За підтримки Фонду Ганса Зайделя в Україні розроблено програму «Права людини в ЄС», яка спрямована на підвищення професійної компетентності щодо розуміння системного підходу до захисту прав людини у Європейському Союзі Навчання за програмою пройшли 42 особи.
    https://bit.ly/3uPRYBX
  4. За підтримки програми розвитку ООН, проєкт «Права людини для України» розроблено програму підготовки тренерів «Використання тренінгових технологій під час організації навчання з питань забезпечення права на доступ до публічної інформації в органах державної влади та органах місцевого самоврядування» та підготовлено 24 тренери. Програма реалізовувалась у рамках проведення Літньої школи тренерської майстерності – освітнього проєкту, спрямованого на впровадження сучасних тренінгових технологій та освітніх інновацій у сфері професійного навчання. https://bit.ly/46Y4FrI
  5. У рамках Меморандуму про співпрацю Вищою школою та Фондом ООН у галузі народонаселення утворено Національний тренінговий центр з питань попередження та протидії гендерно зумовленому насильству.
    Напрями діяльності:
    – вивчення та узагальнення навчальних потреб органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
    – розробка навчальних програм та організація навчання;
    – підготовка навчальних посібників, онлайн-курсів, методичних рекомендацій;
    – формування та розвиток національного пулу тренерів;
    – організація інформаційних кампаній на національному рівні щодо підвищення кваліфікації з питань попередження та протидії гендерно зумовленому насильству.

    Протягом 2023 року Національним тренінговим центром з питань попередження та протидії гендерно зумовленому насильству реалізовано 9 тренінгів та програм підвищення кваліфікації; навчання пройшли 324 особи.

новини\анонси