Голова НАДС Наталія Алюшина виступила на Щорічній Конференції Мережі Ради Європи з освіти у сфері прав людини для правників – The 2023 Annual HELP Network Conference

Повернутися
06.07 2023

Цьогорічна Конференція Мережі HELP (European Programme for Human Rights) організована під головуванням Латвії в Комітеті Міністрів Ради Європи у Страсбурзі. Участь у заході взяли понад 125 представників Координаційних та інформаційних центрів HELP, а також партнерських установ з 49 країн.

Було обговорено тенденції та виклики в європейській освіті для представників юридичних професій, досягнення програми HELP, ознайомилися з європейськими мережами правників та іншими проєктами HELP. Одна з сесій конференції була присвячена відповіді Ради Європи на російську агресію в Україні. Зокрема, були представлені заходи і плани Проєкту HELP (Освіта в галузі прав людини для правників) для України, в тому числі під час війни”.

Під час цієї сесії Голова НАДС у форматі онлайн-включення розповіла про розвиток правової культури на державній службі в Україні. Ішлося, зокрема, про необхідність дотримуватися та захищати права і свободи людини, принципи безбар’єрності, недискримінації, гендерної рівності, запобігання булінгу, мобінгу та босінгу в публічному секторі. Окрему увагу Наталія Алюшина зосередила на професійній підготовці публічних службовців в цих напрямках.

«В Україні розробляються нові методології роботи, вносяться зміни до законодавчої бази, переймаються кращі практики з усього світу – щоб розвивати правову культуру в публічній службі. Команда НАДС розробила і затвердила Методичні рекомендації з питань формування безбар’єрності на робочому місці в державних органах. Також державні службовці долучились до ініціативи Першої леді з підтримки ментального здоров’я українців “Ти як?”. Ми виклали у публічний доступ навчальні курси для публічних службовців з кризових комунікацій, які допоможуть ефективно взаємодіяти та реагувати на кризові ситуації, запобігати конфліктам та не допускати вигорання на робочому місці. Продовжуємо розробку навчальної програми з питань постконфліктного відновлення в державних органах. Враховуємо важливість превентивних заходів у вигляді самоосвіти, поглиблення знань та розвитку нових навичок публічних службовців. Саме це створить для них комфортне робоче середовище навіть під час війни, а отже дозволить бути ефективнішими», – зазначила Наталія Алюшина.

За словами Голови НАДС, одним із завдань Агентства є розробка та поширення практико-орієнтованих навчальних програм для публічних службовців, присвячених розвитку компетенцій у сфері дотримання та захисту прав людини, недискримінації та гендерної рівності.

Аби з’ясувати, яких знань і компетенцій бракує публічним службовцям, у НАДС регулярно вивчають навчальні потреби, залучає інших представників ЦОВВ, міжнародні та іноземні інституції, що реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги, тощо.

Наразі розроблено та затверджено три стандартизовані навчальні програми: «Виявлення і реагування на випадки сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, та надання допомоги постраждалим», «Міжнародне гуманітарне право у професійній діяльності публічних службовців» та «Організація роботи щодо забезпечення права на доступ до публічної інформації в органах державної влади та ОМС».

Із кожним роком зростає кількість людей, які отримали такі навчальні послуги. Зокрема, у поточному році питання захисту прав людини та протидії дискримінації вивчають 1 649 осіб, питання гендерної рівності – 2 584 особи. На 2024 рік заплановано навчання відповідно 1 704 та 2 269 осіб.

Цього року почалася активна співпраця з проектом HELP (Human Rights Education for Lawyers) для України. Планується реалізовувати освітні та інформаційно-комунікативні ініціативи з використанням онлайн-інструментів та методології навчання з прав людини, розробленої на основі внутрішньої експертизи Ради Європи.

Ці ініціативи включають розробку навчальної програми і навчання для державних службовців категорії А з питань правосуддя перехідного періоду на основі онлайн-курсу проекту HELP «Правосуддя перехідного періоду та права людини». Також домовлено забезпечити навчання тренерів за методикою HELP у сфері дотримання прав людини.

HELP Network Conference – це щорічна зустріч членів та партнерів мережі HELP (Human Rights Education for Legal Professionals). Це європейська платформа для презентації останніх розроблених курсів і ключових проєктів HELP. Це також форум для обговорення механізмів посилення впливу навчання в галузі прав людини та як покращити ефективну співпрацю між усіма членами та партнерами мережі HELP.

новини\анонси